تنباکو خوانسار

تنباکو خوانسار

مقدمه :

در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌های تنباکوی خوانسار، نحوه مصرف تنباکو خوانسار، مضرات و فواید تنباکوی خوانسار  صحبت کنیم.

نگاهی کوتاه به تاریخچه تنباکو خوانسار :

مردم ایران از دوران قدیم به کشیدن قلیان علاقه زیادی داشتند برای همین  وارد هر خانه قدیمیو ، جدیدی که می‌شدی به ندرت  قلیان در این خانه ها جایی نداشت.

در دورهمی‌ها، شب نشینی‌ها، مراسم شادی و جشن‌های عروسی، کشیدن قلیان جزء جدایی ناپذیری از این مراسم بود.‌ در آن زمان هنوز خبری از تنباکوهای میوه‌ای جدید در طعم‌های مختلف نبود و مردم بیشتر از تنباکوی خوانسار استفاده می‌کردند.

هم اکنون نیز اکثر افرادی که به صورت حرفه‌ای قلیان می‌کشند، از تنباکوی خوانسار استفاده می‌کنند. بهترین و پرطرفدارترین تنباکو در سراسر ایران، تنباکوی خوانسار می‌باشد.

این گیاه در شهرهای و روستاهای شهر خوانسار و همچنین در مناطقی مانند تیدجان و قودجان کشت می‌شود‌ و از ساقه و برگ آن برای درست کردن تنباکو استفاده می‌کنند. تنباکوی خوانسار به دلیل طعم تلخ و چوب‌های ضخیم و بلندش دارای کیفیت بسیار بالایی می‌باشد.

امروزه در اکثر سفره‌خانه‌های سنتی قلیان خوانسار مشتری‌های زیادی دارد.

کشیدن قلیان

 

 

تنباکو خوانسار چیست؟

این نوع تنباکو، یکی از معروف‌ترین برندهای تنباکوی ایرانی است که در شهر خوانسار استان اصفهان تولید می‌شود. این برند از سال ۱۳۵۷ شروع به تولید کرده و به دلیل کیفیت بالا، طعم مطلوب و ماندگاری در ذائقه مصرف کنندگان داخلی و حتی برخی کشورهای خارجی شناخته شده است.

مواد اولیه این تنباکو از باغات خوانسار و مناطق اطراف آن تامین می‌شود و تولیدات این برند شامل انواع تنباکو‌های توتونی، قلمی و همچنین بسته‌بندی شده در قالب سیگار و قلم سیگار نیز می‌شود.

چرا تنباکو خوانسار معروف است؟

این تنباکو به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد ، در برخی مناطق ایران به عنوان یک محصول محبوب شناخته شده است. برخی از دلایلی که باعث معروفیت و محبوبیت تنباکو خوانسار شده‌اند عبارتند از:

  • کیفیت بالا: به دلیل شرایط خاص خاک و آب و هوای منطقه خوانسار، به یکی از بهترین انواع تنباکو در ایران تبدیل شده است. با کشت تنباکو در مناطق دیگر، نمی‌توان کیفیت مشابه تنباکو خوانسار را به دست آورد.
  • قیمت مناسب: قیمت آن نسبت به برخی دیگر انواع تنباکو، به دلیل تولید و فرآوری بیشتر در منطقه، کمتر است. این باعث شده است که تنباکو خوانسار برای برخی از مصرف کنندگان مقرون به صرفه باشد.
  • تنوع محصولات: در محل تولید تنباکو ،محصولات متنوعی مانند برگ تنباکو، تنباکو خشک، شیره تنباکو و… تولید می‌شود و به این ترتیب، مشتریان برای انتخاب محصول مورد نظر خود، به انواع مختلف تنباکو خوانسار دسترسی دارند.

به هر حال، باید توجه داشت که استعمال تنباکو به هر شکلی مضر برای سلامتی است و تنباکو خوانسار نیز از این قاعده مستثنی نیست. لذا، بهتر است از مصرف تنباکو در هر شکلی خودداری کرده و به سلامتی خود اهمیت دهید.

ویژگی‌های تنباکوی خوانسار

تنباکوی خوانسار در واقع همان تنباکوی اصلی است که فاقد اسانس و مواد افزودنی می‌باشد. این تنباکو از برگ‌های پهن و ساقه‌های توتونی ساخته می‌شود که در شهر خوانسار کشت می‌شود. تنباکو خوانسار گیرایی زیادی دارد و بسیار سنگین است.

دود تنباکوی خوانسار بر خلاف تنباکوهای میوه‌ای خیلی کم است. برای آماده کردن تنباکو خوانسار فقط کافیست که تنباکوی چوبی را از فروشگاه‌هایی که لوازم جانبی قلیان را می‌فروشند، تهیه نمایید.

تفاوت این تنباکو با انواع دیگر این است که نحوه استفاده آن در قلیان فرق دارد. همانطور که می‌دانید هنگام چاق کردن قلیان و آماده سازی آن برای کشیدن، ابتدا تنباکو را به مقدار لازم در سری قلیان قرار داده و روی آن را با ورق آلومینونی‌می‌پوشانند.

سپس زغال‌های داغ را روی فویل قرار می‌دهند تا حرارت آن به طور غیر مستقیم به تنباکو برسد و باعث سوختن آن و تولید دود شود.

اما هنگام استفاده از تنباکو خوانسار دیگر احتیاجی نیست که روی تنباکو ورق آلومینیومی بکشید، زیرا زغال‌های گداخته باید به طور مستقیم روی تنباکو خوانسار قرار بگیرند.‌ باید تاکید کنیم که اگر به تازگی شروع به کشیدن قلیان کرده‌اید، هرگز از تنباکوی خوانسار استفاده نکنید زیرا این تنباکو به دلیل گیرایی بالایی که دارد، ممکن است باعث سردرد و سرگیجه شما شود.

برای استفاده از این تنباکو روز قبل باید آن را خیس کنید.

خرید تنباکو عمده یک کیلوییبرای خرید تنباکو عمده یک کیلویی میتوانید از همین قسمت وارد شود .خرید تنباکو عمده” )

مضرات و فواید تنباکوی خوانسار

تنباکوی قلیان نیز دقیقا مانند تمام تنباکوها دارای ماده سمی و اعتیاد آور  نیکوتین می‌باشد با این تفاوت که میزان ضرر و عوارض تنباکوی قلیان نسبت به انواع شیمیایی که در ساخت آن‌ها از مواد افزودنی و اسانس‌ استفاده شده، کمتر است.

آب دهان کسانی که تنباکو خوانسار استفاده می‌کنند، فاسد می‌شود‌ و اعصاب و روان آن‌ها نیز دجار اختلال می‌شود. کشیدن تنباکو خوانسار احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان، حنجره، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان روده بزرگ، سرطان مری، سرطان کبد و..‌‌. را افزایش می‌دهد. حافظه فرد را ضعیف کرده و آسیب‌های بسیار زیادی به کبد وارد می‌سازد.

قوای جنسی را تحلیل کرده و فشار خون را افزایش می‌دهد. تنگی نفس، تصلب شرائین، افزایش فشار خون  از دیگر مضراتی هستند که بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کند. چاقی شکمی و افزایش آمار مبتلایان به ام اس از دیگر مضرات مصرف زیاد تنباکو خوانسار می‌باشد. مواردی را که ذکر کردیم از ضررها و عوارض تنباکو خوانسار بود. این نوع تنباکو در کنار تمام ضررهایش، نکات مثبت و فوایدی نیز دارد.

به عنوان مثال جوشانده این تنباکو را برای ساکت کردن درد مفاصل به عنوان ضماد استفاده می‌کنند‌. از خاکستر تنباکوی خوانسار جهت سرعت بخشیدن به روند بهبودی زخم استفاده می‌شود.

برخی از افراد نیز برای از بین بردن شپش سر، موها را با آبی که تنباکو را در آن خیس کرده‌ بودند، ماساژ می‌دادند. شستشو مبهل با جوشانده این تنباکو باعث قطع شدن ترشحات سفید آن می‌شود. در گذشته برای درمان جوش‌های پوستی، روغن گل سرخ را با تنباکو مخلوط کرده و روی جوش‌ها می‌مالیدند‌.

در این مقاله شما خوانندگان محترم را با ویژگی‌های تنباکو خوانسار آشنا کردیم. همانطور که متوجه شدید این تنباکو به عنوان بهترین تنباکوی ایران شناخته می‌شود. دارای دود کم و گیرایی بالاییست.

تفاوت آن با انواع دیگر در این است که هنگام استفاده از آن زغال را بدون استفاده از فویل، به طور مستقیم روی تنباکوی خوانسار قرار می‌دهند. در تیتر پایانی مقاله نیز راجع به مضرات و فواید تنباکو خوانسار صحبت کردیم. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

تفاوت تنباکو خوانسار و تنباکو میوه ای:

تنباکو خوانسار و تنباکو میوه ای دو نوع تنباکو متفاوت هستند که در روش تهیه و مصرفشان تفاوت دارند.

تنباکو خوانسار به صورت دستی تولید می‌شود و برای تهیه آن، برگ‌های تنباکو از باغ‌های تنباکو در شهرستان خوانسار جمع‌آوری شده و پس از خشک شدن، به صورت دستی بهم فشرده می‌شوند. تنباکو خوانسار به صورت تنباکوی خام و بدون افزودن هیچ گونه مواد مصنوعی یا مواد شیمیایی به بازار عرضه می‌شود.

تنباکو میوه ای به طور کلی از ترکیبی از تنباکو، عرق میوه، شکر، گلیسیرین و برخی از مواد شیمیایی تشکیل شده است. در تهیه تنباکو میوه ای، ابتدا تنباکو خام جمع‌آوری شده و پس از خشک شدن، به صورت خرد شده و با ترکیبی از میوه‌ها، عرق میوه، شکر، گلیسیرین و برخی از مواد شیمیایی ترکیب می‌شود تا بتواند برای مصرف در آماده شود.

با توجه به تفاوت در روش تهیه و مصرف، تنباکو خوانسار برای مصرف کنندگانی که به دنبال تجربه‌ی تنباکوی طبیعی هستند و به اضافه کردن مواد شیمیایی به محصولاتشان اعتقاد ندارند، مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی که تنباکو میوه ای برای مصرف کنندگانی که به دنبال تنوع و طعم‌های متنوع هستند، جذاب است. با این حال، هر دو نوع تنباکو به دلیل تأثیرات مضرشان برای سلامتی، به شدت توصیه نمی‌شوند.

تنباکو خوانسار با ویژگی‌های خاص خود، به دلیل کیفیت بالا، قیمت مناسب و تنوع محصولات، در برخی مناطق ایران محصول محبوبی شناخته شده است. با این حال، بهتر است از مصرف تنباکو در هر شکلی خودداری کرده و به سلامتی خود اهمیت داد. در نهایت، برای داشتن یک زندگی سالم و خوب، باید به وضعیت سلامتی خود توجه کرده و از مصرف مواد مضر خودداری کنیم.

 

تنباکو لیدی کیلر 300

( خرید تنباکو عمده ۲۰۰ گرمیبرای خرید تنباکو عمده ۲۰۰ گرمی میتوانید از همین قسمت وارد شود . خرید تنباکو عمده ” )

 نحوه مصرف تنباکو خوانسار:

مصرف نمودن تنباکو بستگی به نوع محصولی دارد که قصد مصرف آن را دارید. در صورتی که مایل به استعمال تنباکوی توتونی هستید، می‌توانید آن را در قلم سیگار یا نخستینی (قطعه کوچکی از تنباکوی خشک) استفاده کنید.

در صورتی که از قلم سیگار استفاده می‌کنید، بهتر است قلم را با استفاده از یک فایر (جاذب گاز) یا جاذب خاصی که برای این منظور طراحی شده است، روشن کنید و سپس تنباکو را با استفاده از دماغه قلم فشار داده و برای مدتی در دهان خود نگه دارید و سپس دود را دمیده و بیرون دهید.

در صورتی که از تنباکوی بسته‌بندی شده (سیگار) استفاده می‌کنید، می‌توانید سیگار را با استفاده از جعبه‌ی سیگار باز کرده و سپس سیگار را با استفاده از شعله‌ی یک جاذب گاز روشن کنید و از آن استفاده کنید.

مهم است بدانید که استعمال تنباکو برای سلامتی ضرر زیادی دارد و بهتر است از آن خودداری کنید یا در صورت استفاده، به میزان مصرف خود نظارت داشته باشید.

  انواع نحوه استفاده از تنباکو

برای استفاده از تنباکوی خوانسار، سه روش خشک، نمدار و شرابی وجود دارد. که درباره هر یک توضیح مختصری خواهیم داد.

آماده‌سازی تنباکو خوانسار به روش خشک

در این روش تنباکو خوانسار را برای چند ثانیه در زیر شیر آب بگیرید و سپس طوری فشار دهید که آب آن به طور کامل گرفته شود. حالا می‌توانید تنباکو را در سری قلیان قرار دهید و با گذاشتن زغال‌های داغ روی آن، شروع به کشیدن قلیان کنید‌.

آماده سازی تنباکوی خوانسار به روش نمدار

تنباکو خوانسار را در روش نمدار باید داخل یک ظرف پر از آب قرار دهید و اجازه بدهید به خوبی خیس شود. تنباکوها باید حدود دوازده ساعت در داخل ظرف آب بمانند تا زهر آن ها به خوبی گرفته شود.

آماده سازی تنباکو خوانسار به روش شرابی

روش شرابی آماده سازی تنباکوی خوانسار به این شکل است که ابتدا باید تنباکو خوانسار را که نمدار شده در داخل سری قلیان قرار دهید و یکی از انگشتان خود را زیر سری بگیرید تا اجازه خروج آب از آن قسمت وجود نداشته باشد.

حالا باید کمی آب روی تنباکوها بریزید و در حالی که سری قلیان پر از آب و تنباکو است، به سرعت آن را روی بدنه قلیان قرار دهید. آب داخل سری به داخل کوزه قلیان وارد می‌شود. در پایان زغال گداخته را روی تنباکوی خوانسار قرار داده و شروع به استفاده از قلیان کنید.

شرایط نگهداری از تنباکو خوانسار :

برای نگهداری تنباکو در خانه، شرایط زیر را رعایت کنید:

  • دمای مناسب: تنباکو باید در محیطی با دمای حدود ۲۰-۲۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. دمای بیشتر از این می‌تواند باعث خشک شدن و ضعیف شدن تنباکو شود.
  • رطوبت مناسب: رطوبت هوا نیز باید در حدود ۶۵-۷۰ درصد باشد. رطوبت بیشتر از این می‌تواند باعث رشد قارچ و پوسیدگی تنباکو شود.
  • جای مناسب: تنباکو باید در جایی نگهداری شود که از نور خورشید مستقیم، رطوبت زیاد و تغییرات دما و رطوبت خارج از حداکثر ۲۰-۲۵ درجه سانتی‌گراد و ۶۵-۷۰ درصد رطوبت محافظت شود.
  • ظرف مناسب: تنباکو باید در ظروفی نگهداری شود که هوا به داخل آنها جریان داشته باشد، بهترین ظرف برای نگهداری تنباکو، جعبه چوبی با پوشش درونی از جیر و بیرونی از چوب می‌باشد.
  • بررسی دوره‌ای: برای جلوگیری از آلودگی تنباکو به باکتری و قارچ، باید به صورت دوره‌ای، این محصولات را بررسی و هر گونه نشانه‌ای از آلودگی را برطرف کرد.

با رعایت این شرایط، می‌توانید تنباکو را برای مدت طولانی نگهداری کنید و از کیفیت خوبی آن بهره‌مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button