تاریخچه تنباکو

تنباکو

تنباکو نام رایج چندین گیاه از تیره نیکوتین ها و خانواده Solanaceae (شب بو) است و اصطلاح عمومی برای هر محصولی است که از برگ های گیاه توتون تهیه می شود . تا به امروز 70 نوع تنباکو شناخته شده است ، نام اصلی تجاری این محصول N. tabacum است . اما در سراسر جهان از نوع قوی تر آن N. rustica نیز استفاده می شود شاید شما هم در هنگام خرید تنباکو سوالاتی در مورد تاریخچه تنباکو داشته باشید ، پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید .

توتون و تنباکو حاوی آلکالوئید نیکوتین محرک و همچنین آلکالوئیدهای هارمالا است . توتون و تنباکو بیشتر در سیگار و قلیان استفاده می شود .

تاریخچه تنباکو

استفاده سنتی

توتون و تنباکو مدتهاست که در قاره آمریکا استفاده می شود و برخی از مکانهای کشت آن در مکزیک مربوط به سالهای 1400–1000 قبل از میلاد است . بسیاری از قبایل بومی آمریکا به طور سنتی توتون و تنباکو می کارند و استفاده می کنند . از لحاظ تاریخی ، در فرهنگ شمال شرقی وودلندز توتون و تنباکو را به عنوان یک کالای تجاری که به راحتی پذیرفته می شود ، در کیسه حمل می کردند .

روند محبوب شدن تنباکو

پس از ورود اروپاییان به قاره آمریکا ، توتون به عنوان یک کالای تجاری محبوبیت بیشتری پیدا کرد . هرناندز دو بونكالو ، شرح نگار اسپانیایی ، اولین اروپایی بود كه در پی دستور شاه فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا ، بذر تنباكو را در سال 1559 به دنیای قدیم آورد .

این دانه ها ، به طور ویژه در منطقه ای معروف به نام “Los Cigarrales” (سیگار برگ به اسپانیایی) کاشته شد . تنباکو آنچنان محبوب شد که مستعمر انگلیس Jamestown از آن به عنوان ارز استفاده کرد و صادرات آن را به عنوان محصول نقدی آغاز کرد.

مزایای ادعایی تنباکو نیز در موفقیت آن نقش بسزایی داشت . Thomas Harriot که همراه Sir Richard Grenville در سفر 1585 خود به جزیره Roanoke رفته بود . به اشتباه توضیح داد که گیاه “توتون” تمام منافذ و مجاری بدن را باز می کند” به طوری که بدن “بومیان” به طور قابل توجهی مقاوم و سلامت بود . اما او اشتباه می کرد زیرا بومیان از بیماری های دردناکی رنج می بردند .

تولید توتون و تنباکو برای استعمال دخانیات ، جویدن و استنشاق تا سال 1700 به یک صنعت بزرگ در اروپا و مستعمرات آن تبدیل شد . تنباکو از قرن هجدهم میلادی یکی از محصولات عمده نقدی در کوبا و سایر مناطق کارائیب بوده است . سیگارهای کوبایی شهرت جهانی دارند . سیگار در اواخر قرن نوزدهم ، محبوب شد .

جیمز بونساک ماشینی اختراع کرد تا تولید سیگار را به صورت خودکار انجام دهد . این افزایش تولید باعث رشد چشمگیر صنعت دخانیات تا زمان افشاگری های بهداشتی در اواخر قرن 20 شد .

سرگذشت تنباکو

به دنبال افشاگری های علمی اواسط قرن 20 ، توتون و تنباکو به عنوان یک خطر سلامتی محکوم شد ، و سرانجام به عنوان یکی از علل سرطان ، و همچنین سایر بیماری های تنفسی و گردش خون شناخته شد. در ایالات متحده ، این منجر به توافق نامه تسویه حساب دخانیات شد .

در دهه 1970 ، براون و ویلیامسون یک نژاد توتون را برای تولید Y1 تولید کرد ، که حاوی مقدار نیکوتین به طور غیرمعمول ، تقریباً از 3.2-3.5٪ به 6.5٪ بود . در دهه 1990 ، این امر سازمان غذا و دارو را بر آن داشت تا ادعا كند كه شركتهای تولید دخانیات به طور عمدی محتوای نیكوتین سیگار را دستكاری می كنند .

در سال 2003 ، در پاسخ به رشد مصرف دخانیات در کشورهای در حال توسعه ، سازمان بهداشت جهانی با مشارکت 168 کشور کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات را تشکیل داد . این کنوانسیون به منظور تحت فشار قرار دادن و تسویب قوانین موثر و اجرای قانون در همه کشورها برای کاهش اثرات مضر تنباکو طراحی شده است .

تمایل بسیاری از افراد سیگاری به ترک این امر منجر به تولید محصولات ترک دخانیات شده است .

زیست شناسی توتون

بسیاری از گونه های تنباکو در تیره گیاهان Nicotiana قرار دارند . این بخشی از خانواده شب بو (Solanaceae) بومی آمریکای شمالی و جنوبی ، استرالیا ، جنوب غربی آفریقا و اقیانوس آرام جنوبی است . برخلاف بسیاری از گونه های دیگر Solanaceae ، آنها حاوی آلکالوئیدهای تروپان نیستند که اغلب برای انسان و سایر حیوانات سمی هستند .

انواع توتون ها

تنباکو معطر

 • تنباکو معطر در ایالات متحده ، این گیاه در شمال تنسی میانه ، کنتاکی مرکزی و ویرجینیا کاشته می شود . توتونی که در کنتاکی و تنسی تولید می شود در برخی از تنباکوهای جویدنی ، تنفس مرطوب ، برخی از سیگارها و به عنوان چاشنی در ترکیبات تنباکو استفاده می شود . یکی دیگر از توتون های معطر Latakia است که از انواع شرقی N. tabacum تولید می شود .

تنباکو Brightleaf

 • توتون و تنباکوی Brightleaf معمولاً با صرف نظر از ایالتی که در آن کاشته می شود ، به عنوان “تنباکو ویرجینیا” شناخته می شود . قبل از جنگ داخلی آمریكا ، بیشتر توتون و تنباكوئی كه در آمریكا رشد می كرد ، برگهای تیره آتش نشانی بود . مدتی پس از جنگ 1812 ، تقاضا برای تنباکوهای ملایم تر ، سبک تر و معطرتر ایجاد شد . اوهایو ، پنسیلوانیا و مریلند همه با انواع خفیف گیاه تنباکو نوآوری کردند . سربازان متفقین آن را با یکدیگر و سربازان اتحادیه معامله می کردند . در پایان جنگ ، سربازان به خانه خود رفتند و یک بازار ملی برای محصولات محلی ایجاد شده .

تنباکو برلی

 • تنباکو برلی توتون برای درمان استفاده می شود که در درجه اول برای تولید سیگار استفاده می شود . در ایالات متحده ، گیاهان تنباکو برلی از بذرهای گندله سازی شده در سینی های پلی استایرن شناور شده در بستر آب بارور می شوند که در ماه مارس یا آوریل شروع می شود .

تنباکو کاوندیش

 • کاوندیش بیشتر از یک نوع فرآیند درمان و روشی برای پرورش توتون است . که برای فرآوری و برش برای بیرون آوردن طعم شیرین طبیعی توتون استفاده می شود . کاوندیش را می توان از هر نوع تنباکو تولید کرد ، اما معمولاً یکی از مخلوط کنتاکی ، ویرجینیا و برلی است و بیشتر برای سیگار استفاده می شود .

کرلیو

 • از تنباکو کریولو در درجه اول در ساخت سیگار استفاده می شود . این  تنباکو یکی از تنباکوهای اصلی سیگار کوبایی بود که در حدود زمان کلمبوس پدیدار شد .

تنباکو دوخا

 • دوخا (Dokha) ، توتون و تنباکویی است که در اصل در ایران پرورش می یابد و برای سیگار کشیدن در میداوا با برگ ، پوست و گیاهان مخلوط می شود .

تنباکو ترکی

 • توتون ترکی گونه ای بسیار معطر ، دارای برگ های کوچک (Nicotiana tabacum) است که در ترکیه ، یونان ، بلغارستان و مقدونیه شمالی رشد می کند . در اصل در مناطقی که   بخشی از امپراتوری عثمانی بودند رشد می کند . بسیاری از برندهای اولیه سیگارها بیشتر یا كاملاً از توتون تركی ساخته می شدند . (سیگار معمولی آمریکایی ترکیبی از ویرجینیا ، برلی و ترکی است)

تنباکو پریکه

 • پریکه در سال 1824 از طریق تکنیک تخمیر فشار توتون و تنباکو محلی توسط یک کشاورز ، Pierre Chenet توسعه یافت . که به عنوان یک جز component در بسیاری از تنباکوهای لوله ای مخلوط شده مورد استفاده قرار می گیرد ، اما بسیار قوی است که نمی توان آن را خالص دود کرد .

تنباکو Shade

 • توتون Shade در کانتیکت و ماساچوست کشت می شود . استعمارگران اولیه کانکتیکت ، سیگار کشیدن در لوله ها را از بومیان آمریکایی آموختند و شروع به کشت تجاری این گیاه کردند ، اگرچه پوریتان ها از آن به عنوان “علف هرز شیطانی” یاد می کردند . صنعت توتون Shade کانکتیکات برخی از فاجعه های بزرگ را پشت سر گذاشته است ، از جمله طوفان ویرانگر تگرگ در سال 1929 و اپیدمی قارچ لکه قهوه ای در سال 2000 ، اما اکنون با توجه به افزایش ارزش زمین در معرض نابودی کامل قرار دارد .

برلی سفید

 • برگ برلی سفید نسبت به سایر توتون و تنباکوها خفیف تر است . در سال 1865 ،  George Webb از شهرستان براون ، اوهایو بذرهای قرمز برلی را که خریداری کرده بود کاشت و متوجه شد که تعدادی از این نهال ها رنگی مایل به سفید دارند که به برلی سفید تبدیل شد .

تنباکو وحشی

 • Wild tobacco  تنباکوی بومی جنوب غربی ایالات متحده آمریکا ، مکزیک و مناطقی از آمریکای جنوبی است . نام گیاه شناسی آن Nicotiana rustica است .

تولید تنباکو

توتون و تنباکو مانند سایر محصولات کشاورزی کشت می شود . بذرها ابتدا به سرعت بر روی خاک رشد می کنند . با این حال ، گیاهان جوان مورد حمله سوسکهای کک (Epitrix cucumeris یا E. pubescens) قرار می گیرند. که در سال 1876 باعث نابودی نیمی از محصولات تنباکو در ایالات متحده شد . تا سال 1890 ، آزمایشات موفقی انجام شد که باعث شد محصولات کمتری آسیب ببینند .

امروزه بذرهای توتون و تنباکو در قاب های سرد یا گرمخانه ها کاشته می شوند ، زیرا جوانه زنی آنها توسط نور آفتاب است .

در ایالات متحده ، توتون و تنباکو معمولاً با مواد معدنی آپاتیت ، که تا حدی گیاه نیتروژن را کمتر می کند ، بارور می شود تا عطر و طعم دلخواه تری تولید کند .

بعد از اینکه گیاهان حدود 8 اینچ (20 سانتی متر) قد کشیدند ، به مزارع منتقل می شوند . کشاورزان برای کاشت باید منتظر هوای بارانی بمانند . با یک گیره ، یا یک ابزار چوبی منحنی یا شاخ گوزن ، یک سوراخ در زمین ایجاد می کنند . پس از ایجاد دو سوراخ به سمت راست و چپ ، ماشین کاشت به جلو حرکت می کند و شروع به کاشت گیاهان می کند .

کاشت های مختلف توتون و تنباکو مانند Bemis ، New Idea Setter و New Holland Transplanter در اواخر قرن 19 و 20 برای خودکار سازی مراحل اختراع شد: ایجاد سوراخ ، آبیاری آن ، هدایت گیاه به داخل ، همه در یک حرکت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button